Samospalenie

Religia i wiara Pojęcie samospalenia można rozumieć dwojako. W pierwszym przypadku jest to dosyć spektakularna forma odebrania sobie życia, natomiast w drugim - to rodzaj zjawiska paranormalnego. Polega ono na tym, że ludzkie ciało zapala się samo, bez jakichkolwiek znanych przyczyn. Spala się dokładnie całe ciało, nie wyłączając kości, ale otoczenie takiego kogoś pozostaje nietknięte. Ogień taki ma podobno kolor niebieski, zaś z palącego się ciała wydobywa się bardzo mocny i ostro gryzący w oczy dym. Jak w przypadku większości paranormalnych zjawisk, tak samospalenie nie zostało jak do tej pory udowodnione naukowo, chociaż oczywiście prowadzono badania nad tym zagadnieniem. Niektóre źródła podają tego rodzaju przypadki, a najstarszy ze znanych odnotowano w połowie osiemnastego stulecia. W ubiegłym istnienie zjawiska miała potwierdzić śmierć pewnej starszej pani w Stanach Zjednoczonych - z kobiety została jedynie lewa stopa, a reszta ciała spopieliła się, przy czym w pokoju nic nie uległo zniszczeniu.

Teleportacja jest procesem, który polega na przenoszeniu w czasoprzestrzeni tak przedmiotów, jak i ludzi. To kolejne ze zjawisk, którego do tej pory nikt nie udowodnił naukowo. Rzekomo dowodem na istnienie teleportacji był słynny eksperyment filadelfijski, jaki miał miejsce na dwa lata przed zakończeniem drugiej wojny światowej i miała przeprowadzić go Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. Na okręcie zostało wygenerowane ogromne, magnetyczne pole i wystarczyło jedynie kilka minut, by statek stal się zupełnie niewidzialny. Towarzyszyło temu błyśnięcie światła o potężnej mocy. Mówiono, iż większość członków załogi zginęła, natomiast ci, którzy przeżyli, popadli w psychiczny obłęd albo słuch o nich zaginął. Zarówno rząd amerykański, jak i naukowcy nigdy nie potwierdzili tych doniesień, o których z kolei szeroko rozpisywała się plotkarska prasa. Teleportacja jest natomiast zjawiskiem, które bardzo chętnie i masowo wykorzystuje literatura fantastyczna oraz filmy poświęcone takiej tematyce.

Radiestezja jest bardzo dobrze znana pod nazwą różdżkarstwa. Jest to specjalna technika, przy użyciu której istnieje możliwość wykrycia wodnych cieków, a także minerałów. Do tego celu wykorzystuje się różdżki albo wahadełka. O ile w Europie kraje zachodnie uważają radiestezję za pseudonaukę, o tyle w naszym kraju jest ona prawnie i oficjalnie uznana za rzemiosło. Faktem jest, że nawet w Polsce nie ma naukowych dowodów na istnienie tego zjawiska, chociaż były prowadzone w tym zakresie szeroko zakrojone badania - przede wszystkim w Poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Radiestezja znajduje wykorzystanie też w kryminalistyce, dla przykładu radiesteci pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych. Narzędziem ich pracy nie musi być różdżka czy wahadełko, może to być zdjęcie przedstawiające zaginionego człowieka. W polskim sądownictwie analizy przedłożone przez radiestetów uznawane są za niepodważalne dowody. Najsłynniejszym eksperymentem związanym z tym zjawiskiem był eksperyment monachijski.

Najpopularniejsze

  • Jak dobrze wiadomo gospodarka na całym świecie jest do siebie podobna i pomimo, że od wielu lat zaj...
  • Nowa ekonomia to nowe wyzwania, nieznane dotąd podejście do klienta i przedsiębiorcy. Internet idea...
  • Wykształcenie ma kluczowe znaczenie, kiedy podejmuje się pierwszą w życiu pracę. Potem zaś, przy ko...

Wartość względna i bezwzględna?

Wartość rzeczy jest niewątpliwie niemożliwa do oceny w sposób jednoznaczny i bezwzględny, ponieważ bez względu na to co chcemy wycenić, jest to w każdym przypadku sprawą subiektywną. Dlatego też pieniądze zostały zaakceptowane przez społeczeństwa świ...